Od czego zależy kolor piwa?
Piwo jest trunkiem mającym wielu fanów zarówno w Polsce, jak i na całym świecie. Obecnie rynek piw w kraju jest naprawdę szeroki, oferuje zarówno produkty produkowane przemysłowo, jak i napoje rzemieślnicze, wytwarzane przez małe, lokalne browary. Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu większość osób kojarzyła tylko piwo jasne i ciemne, to obecnie dostępna jest naprawdę szeroka gama produktów tego typu, zawierająca w sobie wiele ciekawych rodzajów piw i połączeń smakowych. Jedną z cech, która na pierwszy rzut oka pozwala ocenić typ piwa, jest jego barwa.
Co ma największy wpływ na barwę piwa?
Obecnie piwa mogą mieć naprawdę różny kolor – od jasnosłomkowego, przez złoty i miedziany, aż po barwę wpadającą w czerń. Dzięki owocowym dodatkom piwo rzemieślnicze może przyjmować także nieco mniej kojarzone z tym napojem kolory jak czerwony, pomarańczowy czy wręcz fioletowy. Do określania barw piwa wykorzystuje się dwie skale: EBC oraz SRM. Pierwsza z nich stosowana jest do określenia barwy piwa lub słodu, natomiast za pomocą drugiej ocenia się barwę piwa oraz brzeszczki.
To, jaki kolor przyjmie konkretne piwo, jest zależne przede wszystkim od rodzaju słodu użytego do produkcji tego napoju. Dodatek ciemnego słodu powoduje znaczne przyciemnienie piwa. Na finalny kolor może wpłynąć również chmiel, a także drożdże. Wpływają one na klarowność tego trunku, co również może powodować wrażenie, że piwo jest jaśniejsze. Na barwę wpływają także dodatki – owoce czy przyprawy mogą znacząco zmienić kolor piwa.
Co jeszcze wpływa na barwę piwa?
Kolejnym czynnikiem wpływającym na wygląd piwa jest metoda warzenia. Im wyższe pH wody, tym ciemniejszą barwę osiąga finalny produkt. Ciemniejszy kolor piwa uzyskuje się również poprzez dłuższe gotowanie zacieru czy dodanie ekstraktu.