Piwa rzemieślnicze - przegląd
Piwa rzemieślnicze zyskują coraz większą popularność wśród koneserów bursztynowego trunku. Na rynku pojawiają się gatunki, które są niezwykle wyszukane i dostępne w zaledwie kilkunastu egzemplarzach, co tylko przyciąga potencjalnych klientów. Podpowiadamy, jakie piwa rzemieślnicze są dostępne na polskim rynku piwowarskim.
Różnica między zwykłym piwem, a kraftowym
Piwo rzemieślnicze wytwarzane jest w mniejszych, lokalnych browarach na skalę nieporównywalną do dużych browarów, które produkują piwo przemysłowo. To oznacza, że piwo kraftowe dociera do mniejszej liczby odbiorców będących koneserami tego bursztynowego napoju. Piwo rzemieślnicze cechuje wysoka jakość i dobry, wywarzony smak. Mniejsze browary przykładają, bowiem większą wagę do procesu warzenia, wyboru składników, opracowania autorskich receptur i nie ograniczają się do warzenia dwóch popularnych rodzajów piwa jak pilsner czy lager. W browarach kraftowych warzy się więcej smaków jak na przykład IPA, AIPA, Stout, Vermont IPA, czy Porter bałtycki.
IPA czy AIPA?
India Pale Ale i American Pale Ale to gatunki piwa górnej fermentacji drożdży powstałe na skutek przekształcenia brytyjskich gatunków piw. Bazą obu trunków jest jasny słód o słomkowej barwie oraz puszystej pianie, która utrzymuje się długo na kuflu. IPA charakteryzuje się intensywnym chmielowym smakiem i dużą zawartością alkoholu. Wyczuwalna jest w nim wyraźna goryczka oraz intensywne aromaty w zależności od rodzaju owocowy, ziołowy lub kwiatowy. AIPA to przeciwieństwo piwa IPA. Wyczuwalne są w nim łagodne nuty zbożowe i cytrusowe lub kwiatowe aromaty chmielowe. To piwo ma umiarkowaną goryczkę, przez co jest bardziej łagodne i chętniej wybierane przez panie.