Piwo - butelka czy puszka?
Piwo to napój, który jest popularny zarówno wśród prawdziwych koneserów smaku, jak i osób, które cieszą się możliwością picia piwa, jako popularnego napoju chłodzącego, towarzyszącego spotkaniom towarzyskim czy spożywanym posiłkom. W ofercie dystrybutorów piwa można znaleźć wiele rozmaitych gatunków piw pochodzących ze znanych browarów krajowych i zagranicznych. Dostępne są również piwa od niezależnych producentów, małych browarów oferujących piwa rzemieślnicze, dopasowane do gustów bardziej wymagających klientów.
Piwo butelkowe
Butelki ze szkła są uważane za tradycyjne opakowanie, w którym sprzedaje się piwo. Szkło stosowane do celów spożywczych ma wiele zalet. Ze względu na swoją zwartą strukturę nie wnikają w nie substancje zawarte w rozlewanych napojach. Jest ono również obojętne dla ich smaku, ponieważ nie wchodzi w reakcje z przechowanymi substancjami. Uważa się, że szklane butelki pomagają w zachowaniu oryginalnego smaku piwa i ułatwiają utrzymanie jego wysokiej jakości. Co ważne z punktu widzenia ekologii butelki mogą być używane wielokrotnie, co przyczynia się do zmniejszenia obciążenia środowiska naturalnego kosztami ich produkcji związanej z emisją znacznych ilości CO2.
Wadami butelek jest natomiast ich spora waga. Transportowanie piwa butelkowanego wymaga większej ilości paliwa, a ich przenoszenie bywa kłopotliwe. Butelka łatwo może ulec uszkodzeniu, chodzi to nie tylko o jej rozbicie, ale np. o ukruszenie części szyjki, co również eliminuje z możliwości dalszego wykorzystywania.
Piwo puszkowe
Piwo puszkowe jest zwykle uważane przez koneserów za nieco mniej wartościowe. Panuje przekonanie, że napój przechowywany w aluminiowym opakowaniu traci część swoich właściwości. Znawcy uważają, że piwo w puszce jest mniej smaczne niż to butelkowe. Kupujący jednak chętnie wybierają piwa puszkowe, zwłaszcza bardziej popularnych marek i gatunków. Chwalą sobie przy tym niewielką wagę puszek i ich poręczność ułatwiającą przenoszenie. Puszki aluminiowe są też stosunkowo przyjazne dla środowiska i powszechnie poddawane recyklingowi.